FOSA-namysłowska architektura

Fosa to w architekturze militarnej rodzaj zapory, utrudniającej dostęp do właściwych umocnień. Ma postać rowu, często wypełnionego wodą.
Czytaj więcej

"Historie Małych Ojczyzn" - "Goście, goście. Królewskie wizyty w dawnym Namysłowie

W serwisie YouTube dostępny jest najnowszy film z serii "Historie Małych Ojczyzn" - "Goście, goście. Królewskie wizyty w dawnym Namysłowie"
Czytaj więcej

Ciekawostka z kart historii Namysłowa

Historia fabryki broni i amunicji, którą prowadził niegdyś w Gnieźnie S. Nakulski ma swoje początki w Namysłowie. Właściciel fabryki Nakulski swoją przygodę z rusznikarstwem  rozpoczął nie w Wielkopolsce, a na Dolnym Śląsku - w Namysłowie. W naszym mieście swoje przedsiębiorstwo (skład broni i warsztat naprawczy) prowadził on w latach 1882-1888, prawdopodobnie pod adresem Langestrasse 4. czyli przy obecnej ulicy Stanisława Dubois. Numer 4 nosił dawniej budynek o...
Czytaj więcej

"Kiedyś tu było..." drewniany kościół w Smogorzowie

Kolejny odcinek programu z serii "Kiedyś tu było..." poświęcony jest kościołowi św. Jana Chrzciciela i św. Jadwigi Śląskiej, który niegdyś znajdował się we wsi Smogorzów (do 1945 r. Schmograu).
Czytaj więcej

"Kiedyś tu było..." Kolumna Zwycięstwa

Kolejny odcinek z serii "Kiedyś tu było..." poświęcony został Kolumnie Zwycięstwa, czyli pomnikowi upamiętniającemu żołnierzy poległych w wojnach toczonych przez Prusy z Danią, Austrią i Francją.
Czytaj więcej

Gospodarka dawnego Namysłowa-miejskie przywileje

Zachęcamy do obejrzenia sobie tego materiału w grudniowy poranek i zapoznania się z poruszaną tematyką.
Czytaj więcej

#VISITOPOLSKIE - DAJ SIĘ PONIEŚĆ PODRÓŻY! POZNAJ OPOLSKIE!

Zapraszamy do obejrzenia filmu promocyjnego województwa opolskiego. Film powstał w ramach zadania pn." #VISITOPOLSKIE . Kompleksowa kampania promocyjna walorów turystycznych oraz oferty turystycznej opolskich przedsiębiorców w czasie post-covid-19". Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.
Czytaj więcej

Synagoga w Namysłowie

Synagoga w Namysłowie została wybudowana w 1856 r., przy ówczesnej Bahnhofstrasse 1. Uroczystość poświęcenia bożnicy odbyła się 29 grudnia 1856 r. przy udziale rabina Adolfa Wienera z Opola
Czytaj więcej

Z cyklu "Pałace powiatu namysłowskiego"-Biestrzykowice

Pałac w Biestrzykowicach to barokowy pałac zbudowany w połowie XVIII w. przez rodzinę von Frankenberg. W roku 1857, na polecenie Hugona von Garnier rezydencja została przebudowana przez co uzyskała elementy neoklasycystyczne. Hugona von Garnier był spadkobiercą dóbr w Biestrzykowicach, które w drodze licytacji nabył jego ojciec kapitan Anton von Garnier pochodzący z Turawy, pewne źródła podają, że kupił posiadłość za kwotę 148 tys. Talarów. O zamożności tego...
Czytaj więcej

Z cyklu "Pałace powiatu namysłowskiego"-Bąkowice

Bąkowice to jedna z tych miejscowości Ziemi Namysłowskiej, które znajdują się na jej uboczu. Zaledwie kilometr od przedstawionego zabytku znajduje się granica powiatów namysłowskiego i brzeskiego.
Czytaj więcej

Namysłów - miasto piwa od 1321 roku

Poniżej zamieszczam link do świetnego artykułu o historii Namysłowa i namysłowskiego piwa
Czytaj więcej

Położenie geograficzne

Powiat Namysłowski, położony w północno-zachodniej części województwa opolskiego, pomiędzy Wrocławiem a Kluczborkiem, pochwalić się może zarówno licznie występującymi tu lasami, zbiornikami wodnymi, malowniczymi krajobrazami jak i ciekawą historią, której trwałe ślady stanowią zachowane zabytki i pamiątki dziedzictwa kulturowego. Stolicą powiatu jest Namysłów, przez który malowniczo przepływa rzeka Widawa.
Czytaj więcej

O regionie

Powiat namysłowski obejmuje tereny gmin Namysłów, Domaszowice, Świerczów, Pokój oraz Wilków, położonych w obrębie Stobrawskiej Strefy Rekreacji i Rehabilitacji – części północnej, na północ od Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Znajdziemy tutaj przede wszystkim interesujące zabytki architektury sakralnej i świeckiej, a także atrakcyjne przyrodniczo tereny, stwarzające przestrzeń do odpoczynku.
Czytaj więcej

Rys historyczny i dziedzictwo kulturowe ziemi namysłowskiej

Poszukując pierwszych historycznych wzmianek o ziemi namysłowskiej, nie wystarczy sięgnąć do średniowiecza. Najwcześniejsze ślady osadnictwa na tym terenie, odkryte podczas wykopalisk w Świerczowie, pochodzą z epoki kamienia, a dokładniej z mezolitycznej kultury chojnicko-pieńkowskiej, z ok. V w. p.n.e. Podczas prac archeologicznych w okolicach Woskowic Małych i Bierutowa odnaleziono natomiast liczne pozostałości z epoki brązu. Wiele z tych artefaktów można obejrzeć w Izbie Regionalnej...
Czytaj więcej

Idea Stobrawskiej Strefy Rehabilitacji i Rekreacji

Największymi atutami powiatu namysłowskiego są: ciekawa historia i zachowane jej trwałe ślady w postaci dziedzictwa kulturowego oraz bogata, w niektórych miejscach wciąż nieodkryta, przyroda. Istotną jej część tworzą zasoby Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.
Czytaj więcej