Powiat namysłowski obejmuje tereny gmin Namysłów, Domaszowice, Świerczów, Pokój oraz Wilków, położonych w obrębie Stobrawskiej Strefy Rekreacji i Rehabilitacji – części północnej, na północ od Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Znajdziemy tutaj przede wszystkim interesujące zabytki architektury sakralnej i świeckiej, a także atrakcyjne przyrodniczo tereny, stwarzające przestrzeń do odpoczynku.
Na największą uwagę zasługują monumentalne świątynie ze strzelistymi wieżami oraz niewielkie drewniane kościoły. Warto poświęcić trochę czasu i przemierzyć okolice Namysłowa w poszukiwaniu tych perełek architektury, które są rozsiane po całym regionie.
Zachęcamy do odwiedzenia kościołów w Świerczowie i Dąbrowie – ten ostatni dumnie wznosi się na wzgórzu, a także do obejrzenia świątyni w Strzelcach, z ciekawymi przykościelnymi kapliczkami. Wśród innych obiektów sakralnych, pamiętających zamierzchłe czasy, są kościoły we Włochach, Bukowiu, Pągowie, Gręboszowie i Biestrzykowicach. W Smogorzowie uwagę przykuwa misterna konstrukcja świątyni ze strzelistą wieżą, a w Ligocie Książęcej kościół pw. Wniebowzięcia NMP, który został ustanowiony sanktuarium maryjnym archidiecezji wrocławskiej. Warto także odwiedzić Miejsce, z zabytkowym kościołem i cmentarzem żydowskim, oraz Pokój, w którym wznosi się ciekawa świątynia ewangelicka.
Monumentalne zabytki sakralne odnajdziemy w samym Namysłowie: to XV-wieczny kościół pw. św. św. Piotra i Pawła, z obszernym dziedzińcem, figurą Jana Nepomucena oraz cennymi ołtarzami, a także kościół pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary z dawnym klasztorem franciszkanów.
Niezwykłej urody drewniane świątynie zobaczymy w Michalicach, tuż obok Jeziora Michalickiego, w Krasowicach, w Smarchowicach Śląskich oraz w Woskowicach Małych. Polecamy także odwiedzić ukryty pośród lasu kościół w Baldwinowicach.
Wśród zabytków sakralnych ważne miejsce zajmują kapliczki przydrożne, które znajdziemy m.in. przy kościele w Strzelcach lub w niewielkiej odległości od świątyni we Włochach. Niektórych z nich trzeba szukać wśród pól, jak np. tej z Siemysłowa. W kapliczce w Domaszowicach zobaczymy cenny obraz Matki Bożej Piekarskiej. Przemierzając region, postarajmy się przejechać przez Dziedzice i Wielołękę, gdzie także wzniesiono te małe perełki architektury i prostej, ludowej wiary. W Polkowskiem zobaczymy natomiast ciekawą dzwonnicę.
Miłośnicy pałaców i zamków powinni wybrać się do Woskowic Małych: w miejscowości tej znajduje się niezwykłej urody pałac z przełomu XVIII i XIX w., w którym obecnie mieści się Ośrodek Lecznictwa Odwykowego. Podobnego typu budowla, pałac w Ziemiełowicach, stanowi obecnie własność prywatną.
Amatorzy historii z pewnością powinni zatrzymać się dłużej w samym Namysłowie, gdzie znajdą wiele fascynujących miejsc. Warto przede wszystkim wspomnieć o murach miejskich, pełniących niegdyś ważną funkcję obronną. Dwa fragmenty, przy ulicach Piastowskiej i Staszica, w ostatnim czasie zostały poddane renowacji. Niedaleko od nich znajduje się Brama Krakowska, z której roztacza się piękny widok na okolicę. Z większych budowli nie sposób pominąć ratusza – niegdyś najważniejszego budynku w mieście oraz zamku, który obecnie znajduje się na terenie Browaru Namysłów.
Zróżnicowane pod względem historycznym oraz architektonicznym zabytki wznoszą się w otoczeniu malowniczej przyrody: przemierzając okolice Namysłowa, możemy podziwiać niezwykłej urody, bezkresne pola, dające cień lasy oraz liczne stawy, wśród których poprowadzono wiele ścieżek spacerowych oraz rowerowych, zachęcających do zwiedzania regionu.