Fundatorem kościoła znajdującego się w Gręboszowie był hrabia Johannes Edgar Henckel v. Donnersmarck, właściciel tamtejszego założenia pałacowo-parkowego i folwarku. Świątynia powstała w roku 1899 obok istniejącego już od początku XVII w. drewnianego kościoła, który od tego momentu zaczął pełnić rolę kaplicy cmentarnej. W roku 1973 drewniana budowla została przeniesiona do Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, gdzie nadal można ją podziwiać.
Murowana świątynia została zaprojektowana w stylu neoromańskim przez Franka Thomasa Baggallay’a i Waltera Johna Nasha Millarda – szkoccy architekci swoim projektem chcieli nawiązać do architektury Wysp Brytyjskich. Znana nam dziś budowla nie do końca zachowała jednak swój pierwotny charakter. W latach 1936–37 konstrukcja została nieco uproszczona, usunięto również architektoniczne detale. Z lat 30. XX w. zachowała się krata w oknie z – to ciekawostka – godłem III Rzeszy.
Kościół pw. św. Katarzyny otoczony jest cmentarzem, na którym znajdziemy zarówno nagrobki niedawno zmarłych mieszkańców okolic, jak i te zabytkowe, z czasów przedwojennych i starsze. Wśród nich warto zwrócić uwagę na ten z końca XVIII w., poświęcony Janowi Maurycemu von Prittwitzowi-Gaffronowi i jego małżonce Joannie Eleonorze, którzy byli niegdyś właścicielami wsi.