Z cyklu "Pałace powiatu namysłowskiego"-Biestrzykowice

28 września 2021

Pałac w Biestrzykowicach to barokowy pałac zbudowany w połowie XVIII w. przez rodzinę von Frankenberg. W roku 1857, na polecenie Hugona von Garnier rezydencja została przebudowana przez co uzyskała elementy neoklasycystyczne. Hugona von Garnier był spadkobiercą dóbr w Biestrzykowicach, które w drodze licytacji nabył jego ojciec kapitan Anton von Garnier pochodzący z Turawy, pewne źródła podają, że kupił posiadłość za kwotę 148 tys. Talarów. O zamożności tego rodu świadczy fakt, iż Hugon swego czasu był właścicielem zamku w Namysłowie.Pałac wzniesiono na planie prostokąta, jest to budowla dwukondygnacyjna z mieszkalnym poddaszem nakryta dachem mansardowym krytym łupkiem z lukarnami i facjatami. Elewacja wschodnia została wyposażona w przybudówkę/ wejście, którą ozdobiono kartuszem herbowym, nad nią znajduje się taras o ażurowej balustradzie. Do pałacu przylega zdziczały już dziś park krajobrazowy.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Po wojnie pałac został przejęty przez miejscowy PGR, był wykorzystywany przez różne placówki użyteczności publicznej m.in. przedszkole, świetlica, były pomieszczenia biurowe i mieszkania. W tym czasie obiekt był na bieżąco remontowany. Po upadku miejscowego gospodarstwa rolnego pałac nabył prywatny właściciel. Niestety brak zainteresowania ze strony właściciela, a co za tym idzie brak prowadzonych remontów spowodowały, że obiekt popadał w coraz większą ruinę. Obecnie pałac w żaden sposób nie jest zabezpieczony, wejście do niego grozi kalectwem. Zdewastowane zostały wnętrza oraz zdobienia, zapadają się stropy pałacu, wybite zostały niektóre ściany działowe. Mury zewnętrzne zawilgocone w wielu miejscach zaczynają pękać. 

Pałac za panowania rodziny Garnier otoczony był parkiem krajobrazowym. Biestrzykowicki park krajobrazowy był kilkakrotnie modyfikowany, dziś to zdziczała bliżej nieokreślona forma roślinna jednak spacerując po nim można dostrzec dawne tchnienie tego miejsca, aleję grabową i czerwonolistne buki. Dawna myśl projektanta tego parku była piękna, był tam staw ze sztuczną wyspą oraz mostek. W parku znajdowały się rzeźby Czterech Pór Roku oraz Dwunastu Miesięcy autorstwa Henryka Hartmanna które po wojnie zostały zniszczone. Udało się odtworzyć rzeźby Czterech Pór Roku które obecnie znajdują się w Opolu na terenie Uniwersytetu Opolskiego.

Biestrzykowice - barokowe figury (z 1755 r.) w ogrodzie przypałacowym.

Naprzeciwko pałacu znajduje się oficyna pałacowa wniesiona przez  Hugona von Garnier. Oficyna po wojnie była remontowana. Obecnie nie użytkowana, w żaden sposób nie zabezpieczona znajduje się w opłakanym stanie tak jak  sąsiadujący pałac.

Oficyna

 Źródło:http://ratujemypolskiezabytki.blogspot.com/2012/03/paac-w-biestrzykowicach.html, 

https://history-hunters.pl/palac-w-biestrzychowicach/

Czytaj również